Forralt bor receptek: fűszeres forró italok a karácsonyi időszakra

Végre itt az advent, végre van néhány nyugodt óránk. Egy tányér keksz, gyertyafény és és egy bögre forralt bor teszi tökéletessé a békés hangulatot. Receptjeink és tippjeink segítségével Ön is könnyedén elkészítheti ezt a forró italt. Megtudhatja, hogy melyik borfajtával, milyen fűszerekkel és további hozzávalókkal érheti el a legfinomabb eredményt, hogyan teheti tökéletessé a forralt bort és hogyan készül az alkoholmentes alternatíva.

Saját készítésű forralt bor: a megfelelő bor kiválasztása

A jó forralt bor alapja a jó bor. Vörös, fehér, a kettő keveréke vagy rozé legyen? Ez ízlés dolga. Fontos, hogy jó minőségű és száraz vagy félszáraz bor legyen. Ideálisak a gyümölcsös jegyekkel bíró borok, melyek aromája nem vész el a forralt bor jellegzetes fűszerei mellett. A bor sav- és csersavtartalma legyen alacsony, hogy ne rontsa el a forró ital ízét. A barrique borok nem alkalmasak forralt bor készítésére, mert a tölgyfa hordóban való érés során tanninok halmozódnak fel a borban. A csersavak erős íze a hevítés során fokozódik és kellemetlenül előtérbe kerül.

A megfelelő vörös- és fehérbor fajták forralt borhoz

A bor megvásárlásakor semmi esetre sem kell nagy költségekbe vetnie magát. Egy magyar termőterületről származó asztali vagy tájbor tökéletesen megfelel. Kiválóak erre a célra a zweigelt, Pinot noir fajták vagy merlot fiatal vörösborai. Fehér forralt borhoz az enyhén fanyar fajták ajánlottak, mint a szilváni, a szürkebarát és a rizling.

Alma és egyebek: forralt bor – kicsit másként

Próbáljon ki nyugodtan különféle variációkat. Egy rozé, egy alma- vagy körtebor, valamint a piros gyümölcsborok változatosságot jelentenek az ízvilágban, a bögében. A forralt borhoz való jellegzetes fűszerekkel ízesítve az áfonya-, rebarbara- vagy bodzavirágbor ugyanúgy karácsonyi hangulatot áraszt. De néhány darab friss gyümölcs is jót tesz a gyümölcsös ízvilágú nedűből készült forralt bornak.

Milyeneket fűszerek illenek a forralt borhoz?

A forralt bor fűszerek nélkül olyan, mint a leves só nélkül. Szerencsére ez a forró ital nagyon egyszerűen felturbózható. Csak néhány mozdulat az egész. Az egyszerű forralt borhoz tegyen néhány egész szegfűszeget, egy-két rúd fahéjat, valamint citrom, ill. narancshéjat a lábosba. Ez az alapkeverék aztán még tetszés szerint kiegészíthető. Attól függően, hogy milyen ízvilágot kedvel, a következő fűszereket adhatja a borhoz csak úgy, önmagában, vagy teatojásba téve:

Erős és fanyar fűszerek:
  • gyömbér

  • babérlevél

  • szegfűbors

  • piros bors

  • csillagánizs

Édeskés-fűszeres fűszerek:
  • édesköménymag

  • kardamom

  • koriandermag

  • szerecsendió-virág

  • vanília

  • borókabogyó

Az ánizs, ill. a csillagánizs – két különböző növényről van szó – jellemzője a medvecukorhoz hasonló íz, amit nem mindenki kedvel. Ugyanez érvényes a korianderre is. Genetikai okok miatt íze egyeseket a szappanra emlékeztet. De legyünk bátrak és próbáljuk ki őket!

Ezekkel a hozzávalókkal teheti tökéletessé a forralt bort

Minél több fűszert használ, annál édesebbre kell készíteni a forralt bort, különben könnyen fanyarrá válhat. A cukor mellett szóba jöhet a méz és az agavé szirup, de a lekvár és a gyümölcslé is jó lehet. Az édesítőszerek esetében ügyeljen a semleges ízre: a sztívia kevésbé alkalmas, mivel enyhén kesernyés ízű. Friss jegyeket kölcsönöz az italnak néhány narancs- vagy citromkarika. A vörös áfonya, a mazsola, bodzabogyó, az áfonya, a gránátalmamag, a csipkebogyó, az alma- vagy körtedarabok gyümölcsös ízt kölcsönöznek, míg az illatról virágok gondoskodnak: dobjon a forralt borba néhány hibiszkuszvirágot vagy rózsaszirmot! Dekoratív és egyben ropogós különlegesség lehet az italban pár darab szeletelt mandula. Ezekkel a hozzávalókkal akár a már kész, fűszerezett forralt bort is kiegészítheti.

Ami a forró ital finom karácsonyi jellege mögött van: fűszerismeretek kezdőknek

Szegfűbors: A mirtuszfélék nemzetségébe tartozó, Közép-Amerika trópusi régióiban honos Pimenta fafajok gömbölyű termése. Megjelenésében és ízében a borsra és a szegfűszegre hasonlít. Őrölve használják.

Csillagánizs: A Kínában és Délkelet-Ázsiában honos csillagánizs szárott termése. Őrölve használják.

Szegfűszeg: Egy, elsősorban a trópusi partvidékeken honos, a mirtuszfélékhez tartozó fa szárított virága. A benne található illóolajoknak köszönhetően jellegzetes, enyhén csípős ízű.

Fahéj: A fahéjfa belső kérge. A ceyloni fahéj gyakran Szumátráról érkezik, más fajták Dél-Kínából vagy Indonéziából. Rúd formában vagy őrölve kapható.

Kardamom: Egy, többek között Indiában és Ceylon szigetén termesztett, a gyömbérfélék családjába tartozó növény szárított termése. Őrölve, de egész magként is kapható. Édeskés-csípős aromájú.

Forralt bor egy kupica plusszal: puncs receptek

Rövidital hozzáadásával a forralt bor punccsá léphet elő. De vigyázat: az égetett szesszel felturbózott forralt borhoz legfeljebb 12,5 %-os bort használjon, különben az ital túl „ütős” lesz. Az inkább fanyar jegyekkel rendelkező „erősítő” céljára a borpárlatok, gabonapárlatok, gyümölcspárlatok és a vodka alkalmas. Gyümölcsös-édes íznek pedig válasszon tojáslikőrt, rumot, amerettót vagy Cointreau-t. Ha a karácsonyi puncsot nem szeretné nagyon erősre készíteni, akkor a bor egy részét egyszerűen helyettesítse fekete teával. Ha még kifinomultabb ízekre vágyik, akkor a puncs helyett készítsen grogot, ami egy forró koktél rummal és fűszerekkel. Jó társaságban hangulatos lehet a krampampuli, ahogy a lángoló, rummal átitatott süvegcukor lassan belecsöpög a vörösborból készült puncsba – lenyűgöző látvány! Egy diszkrét, meleg háttérvilágítás előtt kiválóan érvényesül a tüzes varázslat. A krémes italok kedvelői tojásból, tejből, alkoholból és cukorból eggnogot készítenek, míg a gyümölcsös ízekre vágyók a Rumtopfot választják.

Alkoholmentes forralt bor receptek: Élvezet a másnaposság veszélye nélkül

A forralt bor 7-14,5% alkoholt tartalmaz, és gyorsabban bekerül a véráramba, mint a hideg italok. A melegnek köszönhetően jobb lesz az emésztőszervek vérellátása, és az alkohol gyorsan felszívódik. A magas cukortartalom pedig még inkább meggyorsítja a folyamatot. Így egy bögrével pillanatok alatt máris 0,3 ezrelék lesz a véralkoholszint. Vagyis, aki kormányhoz ül, jobb, ha vigyáz a forralt borral. Aki nem szeretne alkoholt inni, annak ajánlottak a „forgásmentes” forralt bor receptek: nagyon könnyen készíthet alkoholmentes puncsot, ha a vörös- vagy fehérbort azonos arányban helyettesíti szőlőlével és fekete teával. Gyerekeknek szánt puncshoz használjon gyümölcsteát. Ezekhez jönnek aztán a forralt bor fűszerek, a narancskarikák vagy más gyümölcs, és már kész is. Aki szereti, használhat almalevet, narancslevet, meggy- vagy feketeribizlilevet, és megalkothatja kedvenc keverékét. A fűszerezésre „a kevesebb több” elve érvényes, hogy az ízkavalkád ne legyen túl vad. Egy liter puncsban egy rúd fahéj, néhány szegfűszeg, egy csillagánizs és két kardamomhüvely harmonikus ízű italt eredményez.

Négy forralt bor recept: klasszikus, gyümölcslével, alkoholmentes és bogyós gyümölcsökkel

A felkért gasztro-szakértőnk a Tchibo számára egy klasszikus vörösboros és egy almás-fahéjas forralt bort, egy gyerekpuncsot, valamint egy fekete áfonyás forralt bort álmodott meg. Dekoratív tálcákon, csinos lakberendezési kiegészítőkkel tálalva a forró italok borús napokon még látványnak is szépek.

Klasszikus forralt bor recept vörösborból

Hozzávalók 4 adaghoz:

  • 2 narancskarika

  • 2 csillagánizs

  • 2 fahéjrúd

  • 10 szegfűszeg

  • 5 kardamomhüvely

  • 100 g barna cukor

  • 1 l vörösbor

  • 1/2 narancs

Mindannyian ismerjük és szeretjük a karácsonyi vásárban kapható forralt bort. Mélyvörös színével, csodásan illatos, karácsonyi hangulatot árasztó fűszereivel és enyhén gyümölcsös, narancsos ízével igazi klasszikus. Ennek a receptnek a titka a jellegzetes forralt bor fűszerek, vagyis a fahéj, a csillagánizs, a szegfűszer és a kardamom használata. A barna cukor kellemes, enyhén fanyar édességről gondoskodik.

  1. Hevítse fel a vörösbort egy lábosban, de ne forralja fel.

  2. Keverje hozzá a barna cukrot.

  3. Tegye a lábosba a bio-narancs levét és lereszelt héját.

  4. Tegye bele a fűszereket egészben.

  5. Vegye le a tűzről, és hagyja a forralt bort 15-30 percig, vagy akár tovább is állni.

  6. Vegye ki a fűszereket.

  7. Ha szükséges, melegítse fel ismét, majd töltse poharakba vagy bögrékbe.

  8. Tálalhatja fahéjrúddal, csillagánizzsal és egy narancskarikával.

Almás-fahéjas forralt bor

Hozzávalók 4 adaghoz:

  • 500 ml fehérbor

  • 200 ml szűretlen almalé

  • 100 ml narancslé

  • 3 fahéjrúd

  • 2 csillagánizs

  • 5 szegfűszeg

  • 5 kardamomhüvely

  • 30-50 g méz

  • 1 alma áztatni

Közismert, hogy az alma és a fahéj tökéletes kulináris párt alkot. Ezzel a párossal alkottunk meg egy isteni almás-fahéjas forralt bort, mely nem is lehetne zamatosabb. Hiszen az almaléhez és a friss almadarabokhoz nemcsak tekintélyes mennyiségű fahéj, de savanykás narancslé, száraz fehérbor és karácsonyi ízek is társulnak szegfűszeg, csillagánizs és kardamom formájában. Az eredmény egy enyhén gyümölcsös és fűszeres, világos forralt bor, ami pillanatok alatt karácsonyi hangulatot varázsol.

  1. Hevítse fel a fehérbort, az almalevet és a narancslevet egy lábosban, de ne forralja fel!

  2. Keverje hozzá a mézet.

  3. Tegye a lábosba a meghámozott, kimagozott és szeletekre vágott almát, és a fűszereket.

  4. Vegye le a tűzről, és hagyja a forralt bort 15-30 percig, vagy akár tovább is állni.

  5. Vegye ki a fűszereket.

  6. Ha szükséges, melegítse fel ismét, majd töltse poharakba vagy bögrékbe.

  7. Tálalhatja fahéjrúddal, egy almaszelettel és friss kakukkfűvel.

Gyerekpuncs / alkoholmentes puncs receptek

Hozzávalók 4 adaghoz:

  • 300 ml szűretlen almalé

  • 200 ml mandarinlé (frissen facsart vagy bolti), vagy: narancslé

  • 250 ml fehér szőlőlé

  • 2 karika narancs

  • 60 g cukor

  • 2 vaníliarúd

  • 2 fahéjrúd

  • Tipp: Ha kifejezetten gyerekeknek készül, akkor lehet egy kicsit édesebb is, kb. 80-90 g cukorral vagy 60 g cukorral és 2 ek. mézzel.

Ami semmi esetre sem hiányozhat a karácsonyt megelőző várakozás időszakában: az alkoholmentes gyerekpuncs! De nemcsak a kicsik örülhetnek a finom karácsonyi puncsnak – a felnőttek is szívesen felhörpintenek egy-egy pohár gyümölcsösen édes, alkoholmentes forró italt. Karácsonyi puncsunk alapját gyümölcslevek alkotják. Almalé, mandarinlé és szőlőlé talál egymásra ebben az italban. A gyerekpuncs édeskés-fűszeres ízét mennyei fűszerek egészítik ki: vanília, narancskarikák és egy kis fahéj.

  1. Ha nem levet vásárolt, facsarja ki a mandarinokat.

  2. Közepes hőfokon, kevergetés mellett hevítse fel a mandarinlevet, almalevet és szőlőlevet. Ügyeljen rá, hogy a keverék ne forrjon!

  3. Keverje bele a cukrot.

  4. Kaparja ki egy vaníliarúd belsejét, és a másik rúddal együtt tegye a lábosba.

  5. Végül adja hozzá a fahéjrudakat és a narancskarikákat.

  6. Vegye le a tűzről, és hagyja a forralt bort 15-30 percig, vagy akár tovább is állni.

  7. Vegye ki a vaníliarudat, a fahéjrudat és a narancskarikákat.

  8. Ha szükséges, melegítse fel ismét, majd töltse poharakba vagy bögrékbe.

  9. Tálalhatja fahéjrúddal és friss mandarinkarikákkal.

Feketeribizlis forralt bor

Hozzávalók 4 adaghoz:

  • 300 ml feketeribizlilé

  • 600 ml vörösbor

  • 80 g barna cukor

  • 2 citromkarika

  • 8 kardamomhüvely

  • 1 marék friss feketeribizli (opcionális)

A feketeribizli enyhén savanykás és gyümölcsös íze különleges aromát kölcsönöz ennek a forralt bornak. A feketeribizlilé és a friss feketeribizli kiválóan harmonizál a fanyar vörösborral. Ezt a gyümölcsös, feketeribizlis forralt bort a citrom savassága és egy nagy csipetnyi kardamom teszi tökéletessé. A feketeribizli és a kardamom tökéletesen illik egymáshoz – és ezt nemcsak a skandinávok tudják. A messzi északon a kardamom sok recept nélkülözhetetlen kelléke, különösen a gyümölcsös feketeribizlivel kominálva. Ez az ízharmónia jelenik meg ínycsiklandó feketeribizlis forralt borunkban is.

  1. Hevítse fel a feketeribizlilevet és a vörösbort egy lábosban, de ne forralja fel!

  2. Keverje hozzá a barna cukrot.

  3. Adja hozzá a citromkarikákat, a friss feketeribizlit és a kardamomhüvelyeket.

  4. Vegye le a tűzről, és hagyja a forralt bort 15-30 percig, vagy akár tovább is állni.

  5. Vegye ki a fűszereket.

  6. Ha szükséges, melegítse fel ismét, majd töltse az italt poharakba vagy bögrékbe.

  7. Tálalhatja citromkarikával, friss feketeribizlivel és kardamommal.

A forralt bor helyes felmelegítése: ez a lényeg

A jól sikerült forralt borhoz, a hozzávalók mellett, elengedhetetlen a megfelelő hőmérséklet. Ne hevítse az italt 80 fok fölé, különben az alkohol elkezd párologni, a finom gyümölcsös ízek eltűnnek, és kesernyés anyagok képződnek. A forralt bornak nem szabad forrnia, még rövid ideig sem. Legfeljebb közepes hőmérsékletet válasszon, és lassan melegítse. Az alkohol akkor is elillan, ha az italt nyitott edényben, hosszabb ideig melegen tartja. Ezért használjon mindig fedőt, vagy – ha hosszabb ideig szeretné tárolni – töltse a forralt bort egy termoszba. A kihűlt forralt bor gond nélkül felmelegíthető. A saját készítésű forralt bor vagy puncs a hűtőben körülbelül egy hétig áll el.

Tipp: A maradék forralt bort felhasználhatja sütéshez vagy főzéshez. Alapvetően minden olyan recepthez, amihez egy kis vörösbort írnak, forralt bor is használható. A süteményeket, kekszeket, lekvárokat és zseléket pedig különleges aromákkal gazdagítja. A hőmérséklet miatt nem kell aggódnia: a 80 fok fölé hevítés ebben az esetben nem befolyásolja hátrányosan az ízeket.

A legfontosabb tippek a forralt bor otthoni elkészítéséhez
  1. Alapként gyümölcsös, alacsony sav- és csersavtartalmú borokat használjon.

  2. Alaphozzávalói a cukor, a szegfűszeg, a fahéj és a citromhéj.

  3. Ízesítéshez használható gyümölcslé, gyümölcs, virágok és szeletelt mandula.

  4. A forralt bort soha ne hevítse 80 fok fölé, és semmi esetre se forralja.

  5. A melegen tartáshoz mindig zárt edényt használjon.

Karácsonyi nasik a forralt bor mellé

A karácsonyi finomságok, mint a keksz, a mézeskalács, a gyümölcskenyér, a pirított mandula, a csokoládé és más édességek tökéletesen illenek a forralt borhoz. De mi a helyzet a tartalmasabb harapnivalókkal? A tápláló harapnivalók ízbeli kontrasztot jelentenek az édes ital mellett, és jó alapot biztosítanak az alkoholnak. A sós sütemények, sajtos rudak, pikáns muffinok, a pizzakenyér, a virsli, a sonkás-sajtos kiflik, a lángos, a zsíroskenyér és a mini fasírtgolyók csak néhány a sok lehetőség közül. Merítsen ötleteket fingerfood és parti receptekből!

Tippek és receptek a karácsonyi készülődéshez!

Így lesznek az ünnepek igazán kellemesek az egész család számára! Tippeket adunk a hangulatos karácsonyi dekorációhoz, eláruljuk legfinomabb karácsonyi receptjeinket és kinyomtatható karácsonyi lapokkal lepjük meg Önt.

Karácsony a Tchibo-nál

Fedezze fel a Tchibo karácsonyi világát!

Készítsen adventi naptárt

Útmutató szuper, saját készítésű adventi naptárunk elkészítéséhez itt

Ajándékötletek

Itt megtalálhatja a szeretteihez leginkább illő ajándékokat.

Ünnepi dekoráció

Dekorációs trendek és tippek a karácsonyi hangulatú otthonhoz.

A karácsonyfa díszítése

Hangulatos ötletek a karácsonyfa díszítéséhez.

Terített asztal

Így válik a terített asztal az ünnep fénypontjává.

Ünnepi receptötletek

Legjobb receptjeink és ötleteink a karácsonyi asztalra.

Karácsonyi sütemények

Csábító kekszreceptek és népszerű ünnepi sütemények.

Sütési kellékek

Ezekkel a tippekkel a kekszsütés is élmény lesz.

Karácsonyi lapok

Ingyenes: üdvözlőkártyák és ajándékkísérők nyomtatása!